Edukacja

Ola Błachno to polska wokalistka jazzowa, kompozytorka, autorka tekstów i skrzypaczka. Jej muzyczna przygoda zaczęła się w dzieciństwie od skrzypiec, by już 12 lat później być  absolwentką Państwowej Szkoły Muzycznej II st. im. J. Elsnera w Warszawie (klasa skrzypiec). Dodatkowo, kończąc wydział skrzypiec, kontynuowała ona edukację muzyczną na dwóch warszawskich wydziałach wokalnych: Wydziale Piosenki w Państwowej Szkole Muzycznej II st. im. F. Chopina oraz Policealnym Studium Jazzu im. H. Majewskiego (wokalistyka jazzowa). Chcąc rozwijać się pozamuzycznie, artystka podjęła studia na Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej (dyplom z zakresu psychologii twórczości). W roku 2020 otrzymała ona dyplom licencjacki z wokalistyki jazzowej na renomowanej uczelni niemieckiej Universität der Künste (Jazz- Institut Berlin). Kształciła się ona pod okiem takich mistrzów jazzu jak Judy Niemack czy Greg Cohen. Dalszym krokiem w akademickiej karierze Oli były podwójne studia magisterskie: kompozycja i aranżacja jazzowa w Universität der Künste Berlin –
Jazz-Institut Berlin oraz wokalistyka jazzowa w Hochschule für Musik FRANZ LISZT Weimar.

Nagrody, wyróżnienia, festiwale

Ola Błachno brała udział w wielu konkursach, festiwalach oraz warsztatach muzycznych w kraju i za granicą. Jest laureatką kilku nagród muzycznych. Niektóre z nich to: III nagroda na Nową Nadzieję Jazzu 2018 (w ramach Novum Jazz Festival), III nagroda na Międzynarodowym Konkursie NIEMEN NON STOP, wyróżnienie w Grand Prix Ladies’ Jazz Festival 2022, finalistka Konkursu na Indywidualność Jazzową Roku 2020 (w ramach festiwalu Jazz nad Odrą). Ponadto występowała ona na takich festiwalach jak: Jazz Jamboree, Jazz nad Odrą, Kurt Weill Fest.

Działalność artystyczna

W roku 2019 ukazał się jej debiutancki album Ola Błachno „How to be me” (Soltan Art Group, 2019). Artystka współpracowała z Filharmonią Narodową realizując koncerty z cyklu „Poranki Jazzowe” oraz z teatrem Rampa. Pozamuzyczna działalność Oli to pisanie wierszy- w 2020 roku wydała ona tomik poezji „Daj się słyszeć” (nr ISBN-978-83-958864-0-9). Wokalistka skupia się aktualnie na pracy twórczej doskonaląc swoje umiejętności z zakresu pisania tekstów oraz kompozycji.

Motto

Jej życiowe motto to słowa fikcyjnej postaci, Ani z Zielonego Wzgórza, która mówi: “Chciałabym, aby ludzie przeżyli radość; radość, której nie nie mogliby doświadczyć gdyby mnie nie było na tym świecie”. Podążając za tymi słowami, wokalistka życzyłaby sobie, by móc nieprzerwanie rozwijać się jako muzyk oraz jako człowiek- przyjmując od ludzi wszystko co dobre oraz dzieląc się z nimi swoją miłością, radością życia i talentem.

Dodaj komentarz